מהי היצרות תעלת עמוד השדרה?כיצד ניתן לטפל בה?

עמוד השדרה בנוי משרשרת ארוכה של 33 חוליות המורכבות מעצם וסחוס, כל חוליה מורכבת מגוף קדמי עגול ומקשת אחורית(lamina). החוליות מחוברות אחת אל השנייה, החל מאזור הצוואר ועד לעצם הזנב ויוצרות מעין תעלה בה עוברים קצוות העצבים אשר מעצבבים את הגפיים העליונות והתחתונות (כתלות במיקומם לארוך התעלה וחוט השדרה). בין החוליות נמצאים הדיסקים הבין חולייתים המאפשרים את גמישות עמוד השדרה, כלומר היצרות תעלת עמוד השדרה היא מצב שבו נוצר לחץ על עמוד השדרה או על קצוות העצבים המצויים בתעלה. ברוב המקרים ההיצרות תתרחש בחלק התחתון של עמוד השדרה.

מהם הסימפטומים של היצרות תעלת עמוד השדרה?

יש מספר סימפטומים היכולים להיגרם בשל היצרות תעלת עמוד השדרה התלויות במיקום ההיצרות בעמוד השדרה, אם מדובר בהיצרות באזור המותני, התסמינים יהיו קשיי הליכה, צליעה לסירוגין, כאבי רגלים הנעים בין דרגות כאב שונות(הכאב מורגש בעיקר בלילה) , תחושת נימלול ו"הירדמות" של הרגליים ועוד. במקרים חמורים יותר, ההיצרות יכולה להוביל לאי שליטה על הסורגים, תופעה זו מחייבת התערבות רפואית דחופה. אם קיימת היצרות בחלק העליון של עמוד השדרה תורגש חולשה באזור הידיים, איבוד כוח בשתי הידיים או באחת מהן וכן גם הפרעות או שינויים בהליכה. היצרות באזור הצווארי יכולה לגרום לשינויים בחלק העליון של עמוד השדרה, אך לרוב מדובר במצב נדיר. במקרים של שבר בעמוד השדרה שהוביל לסגירה חלקית של התעלה המטופל עלול לסבול משיתוק בגפיים העליונות או התחתונות( כתלות באזור החסימה). אם המקור להיצרות הוא גידול, התסמינים יתפתחו באופן הדרגתי ומהיר שימשיך לרוב מס' שבועות.

מהם הגורמים להיצרות תעלת עמוד השדרה?

ההיצרות יכולה להיגרם בשל פריצה של דיסק בין חולייתי, אשר גורמת ללחץ על חוט השדרה או העצבים המצויים באזור, גם גידולים ושברים בחוליות עמוד השדרה יכולים לגרום להיצרות בתעלה ולעיתים אף לסתימה חלקית שלה. קיימים גורמים נוספים היכולים לגרום להיצרות כגון: עודף משקל, נטייה גנטית, ביצוע של פעילות פיזית מאומצת שעלולה להוביל לשינויים ניווניים בגיל צעיר, עישון.

כיצד ניתן לאבחן ולבדוק את היצרות התעלה?

בשלב הראשון הרופא יבצע אנמנזה מקיפה ובהתאם לתוצאות יפנה הרופא לבדיקת הדמיה מתאימה, אם קיים חשד להיצרות באזור המותני המטופל יתבקש לבצע CT בעוד שאם יש חשד לפגיעה בחוט השדרה תתבצע גם בדיקת MRI. לפעמים יומלץ לבצע גם בדיקת מיפוי עצמות כדי לבחון אם המקור להיצרות נובע מהתפתחות של מחלה זיהומית , שבר טרי בחוליות וכו'. ההחלטה בנוגע לבדיקה נתונה לשיקול דעת הרופא המטפל, במקרים שבהם הפתרון הוא ניתוח יתבצעו רצף של בדיקות כלליות במטרה לבחון את הרקע הרפואי והתאמתו לניתוח.

איזה תרופות ניתן לקחת ואיזה טיפולים מתאימים?

ניתן לטפל בהיצרות במרפאת כאב, טיפולי פיזיותרפיה או טיפולי אוסטאופתיה ועוד, טיפולים אלו מסייעים בהטבה זמנית של הכאב ובהקלה בתסמינים נוספים הנגרמים מההיצרות אך אינם פותרים את בעיית ההיצרות לטווח הרחוק. כדי לפתור את הבעיה הרפואית נדרש הליך כירורגי, הניתוח לטיפול היצרות תעלת עמוד השדרה נועד כדי לשחרר את הלחץ המופעל על העצבים האזוריים וחוט השדרה באמצעות פתיחה של התעלה, כיום ישנה שיטה הנקראת ניתוח אינדסקופי זעיר פולשני זהו ניתוח המוכיח את עצמו ביעילותו ובהחלמתו המהירה של המטופל שכעבור יום כבר שב לביתו, עם מינימום כאב וחזרה לשגרה, ניתוח זה נעשה דרך חתך קטן ללא איבוד דם ועם החלמה מהירה.

כיצד ניתן למנוע את היצרות תעלת עמוד השדרה?

היצרות תעלת עמוד השדרה הוא תהליך פיזיולוגי טבעי ולכן הוא אינו ניתן למניעה אולם שמירה על משקל תקין, אורח חיים בריא, ביצוע פעילות גופנית באופן שגרתי והימנעות מעישון עשויים לדחות את התפתחות התהליך הניווני.

עוד כתבות:

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.